© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Ülkemizde Düzenlenecek İlk World Expo: “Expo 2016 Antalya” Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya ‘‘Expo 2016 Antalya’’

Ülkemizde Düzenlenecek İlk World Expo: “Expo 2016 Antalya” Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya ‘‘Expo 2016 Antalya’’

“Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” sloganı “Çocuk ve Çiçek” teması ile düzenlenecek olan Botanik Sergisi’nin etkinliklerinin planlanması, düzenlenmesi ve yönetilmesi ile ilgili usul ve esasları belirleyen 6358 sayılı EXPO 2016 Antalya Kanunu 10 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi EKER başkanlığında, teşkilatlanma süratle oluşturularak çalışmalara başlanmıştır. Expo 2016 Antalya Genel Sekreteri Selami GÜLAY olmuştur.

Ülkemizde kutlanan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının yapıldığı hafta planlanmış ve Antalya 2016 EXPO Botanik Sergisinin 23 Nisan -30 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılması için onay alınmıştır. 180 gün boyunca açık kalacak olan EXPO 2016 Antalya’yı yerli ve yabancı 8 milyon turistin ziyaret etmesi beklenmektedir.
EXPO 2016 Antalya, Antalya ili, Aksu ilçesi, Solak köyünde 1.121 dekar alanda gerçekleştirilecektir.

Expo Nedir?
“Dünya Sergisi” olarak adlandırılan EXPO’lar, 19’uncu yüzyılın ortalarından beri düzenlenen ve ülkeler arasındaki iletişime, diyaloga, barışa katkısı olan, kültür, tarih ve eğitim alanında, ülkelerin daha iyi bir dünya yaratmak üzere oluşturdukları projeleri sergileyen uluslararası etkinliklerdir.

Dünya Sergileri, 90-180 gün arasında açık kalmaktadır. Bu süre içinde, düzenlendiği kentle birlikte, bölgeye ve ülkeye olumlu etkileri olmaktadır. Sergiler, düzenlendikleri kentleri bir marka haline getirmektedir. EXPO’lar bu güne dek yapıldıkları tüm kentleri köklü bir şekilde değiştirdikleri gibi, bu kentlere görkemli anıtsal yapılar da kazandırmışlardır. Paris’te Eyfel Kulesi, Brüksel’de Atomium, Londra’da Cristal Palace ve Lizbon’da Vasco de Gama köprüsü bu yapıların örnekleridir.

Expo’ların Amacı
EXPO’ların temel amacı; teknoloji, yenilikler ve çevreyle uyum gibi evrensel konulara odaklanarak ülkelerin kültürel miraslarını ve beklentilerini harmonize etmektir. EXPO’lar çeşitli ülkelerin mallarının pazarlanmasından ziyade, bu malların değerlerinin ve yararlarının sergilenmesi amacını taşıyan organizasyonlardır.

Ülkelerin sahip olduğu kültür, tarih ve diğer ulusal değerlerin tanıtılması açısından da büyük önem taşımaktadır. Belirli bir tema ile düzenlenen EXPO’lar bu tema çerçevesinde ülkelerin bir araya gelmesi, bilimsel ve kültürel birikimlerini paylaşması ile evrensel boyutta sosyo-kültürel gelişime katkıda bulunmaktadır. Temanın yerel değil, dünyanın genelini ilgilendiren, evrensel bir konu olmasına, katılımcıların yeni fikirler geliştirebilmelerine olanak sağlayacak şekilde günceli takip etmesine ve ev sahibi kentin özelliklerine uygun olmasına dikkat edilmektedir.

A1 kategorisinde düzenlenecek olan Botanik EXPO’yu diğer EXPO’lardan ayıran en önemli özellik, Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIHP-Internatıonal Associatıon of Horticultural Producers) ile Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE)’nun müştereken onaylamalarıyla hayata geçirilmeleridir.

“Çocuk ve Çiçek” temalı “EXPO 2016 ANTALYA” ülkemizde düzenlenecek ilk World EXPO’ dur.

Beklenen Faydalar
Bölgeye kalıcı eserler bırakacak olan EXPO 2016 ANTALYA bir bölgesel kalkınma projesidir. “Uluslararası ve yerel çevre problemlerini ortaya koymak, çözümler üretmek, gelecek nesillere çevre bilincini aşılamak, organik tarımın, kontrollü üretimin önemini dünyaya duyurmak, EXPO alanında sürekli bir cazibe merkezi oluşturmak, tarımsal kalkınmaya destek olmak” gibi birçok fayda sağlayacak olan EXPO 2016 Antalya Türkiye ve Antalya’nın adının bütün dünya genelinde duyurulması ve tanıtımına büyük katkı sağlayacak.

Expo 2016 Antalya Alanında Yer Alacaklar
EXPO 2016 Antalya’nın düzenleneceği alanda ülke bahçelerinden sponsor firma bahçelerine, amfi tiyatrodan teknoloji bahçesine ve tarım ve çevre müzesine kadar bir çok farklı bölüm yer alacak. EXPO Tepesi, EXPO Ormanı, EXPO Gölü, EXPO Kulesi ise alanda yer alması gereken zorunlu yapılardan.

Katılım Kategorileri
EXPO 2016 Antalya’ya 100 ülke ile 30 kuruluşun katılım sağlaması beklenmektedir. Katılım kategorileri arasında Bitkisel Üretim ve Uygulama Firmaları, Organik Tarım, Tarımsal Ekipmanlar, Tıbbi Bitkiler, Tarla Bitkileri, Hayvancılık, Süs Bitkileri, Sulama Sistemleri, Meyve-Sebze ve Bio Enerji yer alıyor.

Aktiviteler
EXPO 2016 Antalya kapsamında paneller, toplantılar, seminerler, çocuk kongreleri, festivaller, sahne sanatlarının da dahil olduğu 20 bin aktivite yapılması planlanmakta olup karbon salınımı ve karbon ayak izi gibi konular da tartışmaya açılacaktır. EXPO 2016 Antalya kapsamında çevreci yaklaşımlar ile innovasyon konuları da ele alınacaktır.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.