© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Türkiye’nin En Büyük Alışveriş Merkezi NATA VEGA

Türkiye’nin En Büyük Alışveriş Merkezi NATA VEGA

NATA Grup’un Mamak bölgesinde inşa ettiği, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olma özelliğine sahip NATA VEGA Alışveriş merkezi ile ilgili NATA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık ile görüştük. Alışveriş merkezinin gelen müşteriler için avantajlarını ve sağladığı özel ayrıcalıkları konuştuğumuz sohbette Türkiye’nin en büyük AVM’si olan NATA VEGA ile ilgili birçok bilgiye sahip olacaksınız…

NATA VEGA AVM’nin kurulduğu yer itibariyle ne tarz çalışmalar yaptığınızı öğrenebilir miyiz?

Mamak herkesin unuttuğu, bölge çöplüğünün orada olması sebebiyle sıkıntılı bir bölgeydi. İTC Firması’nın Çöplükteki rehabilitasyon çalışmaları, yenilemeleri, yeni  gelen çöpün yakılması, üzerinin örtülmesiyle beraber seralar kuruldu, onbinlerce ağaç dikildi, bambaşka bir bölge haline geldi. Biz de buna biraz katkıda bulunduk. Eski çöplüğün üzerinin kapatılmasıyla yaklaşık beş yüz bin metrekarelik bir yer açıldı. Bu alanın üzerini oradan çıkan hafriyatla kapattık. Daha sonradan baktık ki “Ankara’da bu bölge çok geride kaldı, bir şeyler yapılabilir…” diye düşündük. Buraya Metro’yu ve İkea’yı getirdik daha sonra kendi alışveriş merkezimizin inşasına başladık. Bu sayede oranın değeri birken on oldu, fiyatlar ve yaşam tamamen değişti.

 

NATA VEGA AVM’den bahsetmenizi istesek bize neler söylemek istersiniz?

Her yerdeki, hatta bizim diğer yaptıklarımız bile hep aynı, bu sefer farklı bir AVM yapalım dedik. Projeye altı bin metrekareye yakın bir eğlence merkezi koyduk. Yirmi üç metre çatı yüksekliği yaptık. İçinde Roller Coaster’dan tutun da simülatörlerin bulunduğu değişik oyuncakların olduğu, sıfır ila yetmiş, seksen yaş grubuna hitap eden bir eğlence merkezi yaptık. O da yetmedi Ankara ve çevre illerdeki insanlar denizden uzak, dünyadaki balıkları tanısınlar dedik ve beş bin beş yüz metrekarelik iki katlı bir akvaryum koyduk. Bu özel akvaryuma yüz metrelik bir tünel yaptık, gelen misafirler bu tünelin içinde yüz metre boyunca balıklarla birlikte yürüyecekler. Balıklarla birlikte yüzülebilecek özel bir dalış okulu yaptık. Bir de adrenalin merkezi kurduk. Kalp rahatsızlıkları ve hamile olanları almayacağımız bu özel bölümde yılanlarla, yengeçlerle ve tarantulalarla aynı yerde durarak farklı deneyimler yaşayabileceksiniz. Bunların dışında on yedi bin metrekarelik bir alanı da yedi tane araba markasının bulunacağı otomotive ayırdık. Artı bir özelliğimiz de bayanların en büyük sıkıntılarından biri olan park etme problemini ortadan kaldırıyoruz. Bayanlar gelecek arabasını özel servise bırakacak ve daha sonra ister sinemaya ister eğlenceye isterse de alışverişe gidip istediği kadar dolaşacak çıkmak istediğinde arabası bulunduğu yere getirilerek teslim edilecek… Ayrıca kafeler sokağı yaptık, dünyada bir ilki gerçekleştirerek sigara içmeyenlere özel bir teras oluşturduk. Açık havada, doğal bir ortamda oturmak isteyenler artık yanlarında sigara içenlerden rahatsız olmayacaklar. Sinema salonlarımız da çok güçlü. Ankara’nın en büyük on dört sinema salonu bizde… Ve tabii ki otuz bir bin metrekarelik bir alanla İKEA’mız, İKEA’nın içerisinde bulunan, Ankara’da ilk olan yapı market LeroyMerlin var. Tam karşında Metro Market var. Kısacası Ankara’nın alışveriş platosunu oluşturduk.

 

Bildiğimiz kadarıyla iki tanede büyük blok yaptınız…

Evet, iki tane de konut yaptık. Biri kırk üç, biri kırk altı katlı iki tane de konut bloğumuz var. Bu konutta yaşayanlar şehre inmeden her türlü ihtiyacını burada karşılayabilecek.

 

Peki NATA VEGA AVM’nin içerisinde hangi mağazalar var? Aklınıza gelenleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

Tommy Hilfiger, Burberry, Beymen-Altın Yıldız, Çarşı Mağazaları, Mango, Derimod, Kaff Diamond, Journey, Ramsey-KİP gibi birçok özel marka var aklıma gelenler sadece bunlar…

Zaten bu kadar büyük bir alışveriş merkezine bir çok mağaza sığar. Bu kadar büyük bir yatırımı Ankara’nın birazcık dışında yapmak sizi korkutmadı mı? Siz burada ikinci birAnkara oluşturmaya çalışıyorsunuz anladığım kadarıyla…

Yedi yıldır Ankara’da Türkiye’nin en büyük alışveriş vadisi yada platosunu oluşturduk. Bu bölge İstanbul’un Ataşehir’i, yeni gelişen bölgeleri gibi gelişecek bir bölge. Arsa fiyatları da zaten birden ona katladı. Çok ciddi rakamlara yükseldi. Yapılan bir kaç tane daha proje var. Otobüs terminali de buraya geldi… Doğal olarak zaten bizim gelişimiz, diğer inşaatların başlaması ve otobüs terminalinin buraya gelmesiyle bölgeye yeni bir artı olacak, yeni bir yaşam alanı olacak. Havasıyla, suyuyla kaliteli bir bölge olacak. Ulaşım çok kolay eğer Çankaya’dan geldiyseniz Doğukent Caddesi,  aşağıdan geldiyseniz Nato Yolu. Gölbaşı ve diğer illerden, ilçelerden gelen çevreyolu bağlantımız güçlü. Onun için bu  bölgeyi seçtik. Trafik sorunu olmayan, ulaşımı kolay olan Ankara’da ulaşım anlamında her yere en yakın yer burası. Uzun süre araştırdık. Zaten Metro Market’in gelmesi(metro Alman firmasıdır), İKEA’nın gelmesi bu araştırmaların doğru olduğunu kanıtlıyor. Projemize olan ilgi şu anda kiralamada, yüzde doksan sekizlerde. Yani  hiçbir yeni açılacak AVM’de  bu rakamı yakalamak mümkün olmadı diye biliyorum. Biz burada iyi bir şey başardık.

 

Diğer yatırımlarınızdan bahsetmek ister misiniz?

Biz aslında boru üreticisiyiz. Ankara’da iki tane daha projemiz var. Bir İstanbul yolu üzerinde AVM yapacağız, bir de Eskişehir yolu üzerinde iş kuleleri yapacağız. Şu an bu projelerin devam etmesi için belediyeye sunduk, ruhsat bekliyoruz. Onların çıkmasıyla birlikte yeniliklerle tekrar karşınızda olacağız.

[nggallery id=933]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.