© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Şilan Makal Özbayraklı

Şilan Makal Özbayraklı

Tiyatro ve ekranlarda izlediğimiz güzel oyuncu Şilan Makal Özbayraklı, anneliği tanımlayarak, oğlu Şener ile yaptığı günlük aktivitelerini paylaşıyor.

 

Anneliği bir cümleyle anlatmanızı isteseydik neler söylerdiniz?

Sevgi, en büyük sabır, en büyük fedakârlık, en çok empati, en büyük özendir annelik.

 

Anne olmakla birlikte hayatınız nasıl bir değişime uğradı? Beklentileriniz doğrultusunda bir değişim mi oldu sizin için?

Erken yaşta anne oldum akranlarıma kıyasla. Hem zaman hem annelik olgunlaştırdı beni. Beklentilerimden farklı çıktı her şey. Sorumluluğu çok büyükmüş. Sadece beslemek, bakım vermek anlamında değil; dünyaya faydalı, duyarlı, sağlıklı bir birey kazandırmak istiyorsun. Yetersiz hissettiğin, bazı şeyleri yanlış yaptığını düşündüğün zamanlar oluyor. Eskiden gamsızdım, şimdi daha endişeliyim.

 

Şu anki çocukların en büyük avantajı nedir sizce?

Benim çevremde gözlemlerime göre bizim neslimiz daha bilinçli ve araştırmacı. Eski nesiller gibi aşırı boyutlarda korumacı değiliz. Çocuklarımızın gelecek hayatına şimdiden nasıl etkimiz olduğunun farkındayız, bu çok önemli. Onların bedensel, zihinsel gelişimi için her fırsat değerlendiriliyor. Bu yüzden şimdiki çocukların avantajlı olduğunu düşünüyorum. Bir de tabii dünyada yakın gelecekte onları neler bekliyor? İklim krizleri, sosyal, ekonomik koşullar bakımından, hayata geldikleri zaman dilimi avantaj mı dezavantaj mı tartışmaya açık.

 

Şener’in ismine nasıl karar verdiniz? Bir hikâyesi var mı?

Eşimin adını koymak istedim. Ona çok benziyordu doğduğunda. Karakteri de onun gibi olsun istedim. Yani adıyla geldi Şener. Daha önceden planlı değildi.

 

Şener’in kariyer planlamasına dâhil olmayı düşünüyor musunuz? Yoksa kararı tamamen kendisine mi bırakacaksınız?

Asla düşünmüyorum. Benim için tek mühim olan şey mutlu olması. Ne yaparsa yapsın hep arkasında olmak istiyorum.

 

Beraber yapmaktan en çok keyif aldığınız aktiviteler neler?

Sanırım yüzmek. Onunla suda vakit geçirmek çok keyifli. Beraber animasyonlar izlemeye başladık, ben de sevdiğim için çok keyif alıyoruz.

 

Annenizden aldığınız ve sizin için önem taşıyan bir öğüt var mı?

Çocuk konusunda annemle ters düştüğümüz çok oluyor; ama dediğine geldiğim de çok oluyor. Yani spesifik bir şey söyleyemem. Dediği her şeyi kulağıma küpe yapmaya çalışıyorum.

 

Evde birlikte yaptığınız aktiviteler neler? Nasıl geçiyor bir gününüz?

Ben doğam gereği hep düzenli ve disiplinliyim. Uyku saatlerimiz, öğün saatlerimiz nerede olursak olalım hep bellidir. Sabah 7’de kalkıyoruz. Günün en sevdiğim saatleridir 7 ve 11 arası. Benim genelde kahve, kitap ve egzersizle geçiyor sabahlarım. Öğle saatlerine yaklaştığında herkes bir araya gelmiş oluyor evde ve genelde beraber vakit geçirip planlar yapıyoruz. Şener yaz kış tüm gün bahçede oluyor, bu bizi biraz yoruyor ama dönüşümlü koşturuyoruz peşinden. Elimden geldiğince başka çocuklarla bir araya getirmeye çalışıyorum, bu yüzden çok sık parklara gidiyoruz.

 

Anneler Günü mesajınızı paylaşır mısınız?

Anne olan, olmayan, olmak isteyen, herhangi bir canlıya şefkat gösteren, sarmalayan, sevgi dolu tüm kadınları kucaklıyorum.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.