© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Şeffaf Plak Uygulaması

Şeffaf Plak Uygulaması

Uzm. Diş Hekimi Burhan Barın; geleneksel ortodontik uygulamalara alternatif olarak, tedavinin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayan şeffaf plaklar hakkında MAG Okurlarını bilgilendiriyor. 

 

Şeffaf plak tedavisi nedir?

Sabit teller ve braketlerle yapılan geleneksel ortodontik tedavilere alternatif olarak, tellerin olmadığı, kişinin kendisi tarafından çıkarılıp takılabilen materyallerle tedavi sürecinin çok daha rahat geçmesini sağlayan ortodontik tedavi şeklidir.

Şeffaf plak tedavisine ülkemizde ilgi ne durumda? Hastalar bu tedaviye en çok hangi amaçla başvuruyor?

Gün geçtikçe ülkemizde de oldukça yaygınlaşan şeffaf plaklarla ortodontik tedaviler, sürecin çok rahat bir şekilde ilerlemesinden dolayı tercih edilmektedir. Çok uzak olmayan dönemlerde, teller ile yapılan ortodontik tedavilerin yerini tamamen alacağını düşünüyorum. Örneğin; kendi kliniğimde %85 oranında şeffaf plaklarla tedavilerimi gerçekleştirmekteyim.

Şeffaf plak tedavisi için ilk muayenede neler yapılıyor?

İlk muayenede hastamın şikayetini dinledikten sonra dijital ağız içi tarayıcı ile kayıt alıyorum. Dijital ortama aktarılan bu kayıt üzerinde tedavi seçeneklerini, genel mevcut problem ve tedavi sonucunda dişlerin nasıl bir görünüme sahip olacağını detaylı bir şekilde hastalarıma gösteriyorum. Sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda bilgilendirme yapıyorum.

Her yaşta hastaya şeffaf plak tedavisi uygulanabilir mi?

Evet, her yaş için uygun tedavi seçenekleri mevcut olmaktadır ve yaş sınırı olmaksızın şeffaf plaklar ile düzgün bir diş dizisine sahip olmak mümkündür.

Şeffaf plak tedavisi ne kadar sürede tamamlanıyor? Hastalar sağlıklı dişlerine tam olarak ne zaman kavuşuyor?

Bu konuda net bir süre vermek maalesef çok mümkün değil, çünkü tamamen ortodontik problemin şiddeti ile alakalı bir durum söz konusu; ancak, şunu söyleyebilirim ki şeffaf plaklarla yapılan tedavilerde planlama aşaması, tellerle yapılan tedavilere göre çok daha detaylı olduğu için tellere göre tedavi süresi çok daha kısa olmaktadır. Kendi hastalarımdan ortalama süre verecek olursam şeffaf plaklarla tedaviler 6 ay ila 2 yıl arasında değişmekte diyebilirim.

Şeffaf plak tedavisi sırasında ağrı oluyor mu? Konuşmada aksaklıklar yaşanıyor mu?

İlk uygulama yapıldığında dişler üzerinde bir miktar kuvvet oluştuğu için hafif düzeyde ağrı olabiliyor ancak, üç gün içinde kendiliğinden bu ağrı geçmektedir. Konuşmada ise yine ilk uygulamada bir miktar aksaklık olsa da iki gün içinde bu durum geçmekte ve konuşma tamamen normale dönmektedir. Şeffaf plaklar diş etlerinin hemen üzerinde sonlandığı için üst çenede damağa uzanan herhangi bir parça içermemektedir.

Şeffaf plak tedavisinde kontrole gelme sıklığı nedir?

Genellikle ayda, altı haftada bir kere kontrol yapılması önerilmekle beraber, ağız içi bir işlem gerekmediği sürece bu zaman iki ila üç aya kadar çıkabilmektedir. Hatta yurt dışında veya il dışında yaşayan hastalarımda bu süreyi altı aya kadar çıkarılabilmekteyim.

Hastaların fiziksel olarak kontrole gelmesine

gerek var mı?

Şeffaf plaklarla tedavilerin bazı aşamalarında ağız içinde işlem gerekmektedir. Bu durumda hastamın fiziksel olarak kontrole gelmesi gerekmektedir ancak, hastalarım gelemeyeceklerini belirttiği zaman bu işlemleri tedavi planlaması sırasında altı ayda bir olacak şekilde planlıyorum ve kontrollerimi hastalarımla dijital ortamda görüntülü buluşarak sağlayabiliyorum. Özellikle yurt dışında veya il dışında bulunan hastalarımda süreci bu şekilde yönetmeye çalışıyorum.

Şeffaf plak tedavisi süresince hastaların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Gıda tüketimi konusunda tavsiyeleriniz neler?

Şeffaf plaklar yemek yeme sırasında çıkarılabildiği için, sabit tellerle yapılan ortodontik tedavilerin aksine herhangi bir gıda kısıtlaması bulunmamaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, plakların günlük yeterli sürede takılmasıdır. Bu süre ise en az on dokuz saat olacak şekilde olmalı ve her şeffaf plağın tüm dişlere tam olarak oturtulduğundan emin olmak gerekir.

Şeffaf plakların bakımı nasıl olmalıdır?

Gıda tüketimi sonrası dişler fırçalanıp, ardından şeffaf plaklar takıldığı için plakların gıda ile teması minimum seviyede olmaktadır. Bu nedenle hijyen konusunda çok fazla problem yaşanmamaktadır. Kaldı ki her hafta yeni plağa geçildiği için sürekli plaklar yenilenmektedir; ancak yine de bakımı için çeşitli firmalar tarafından temizleme kristalleri üretilmektedir. Bunlar dışında suyun altında plakların normal diş fırçası ile günde bir kere temizlenmesi yeterli olmaktadır. 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.