© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

On Parmağında On Marifet ÖMÜR GEDİK

On Parmağında On Marifet ÖMÜR GEDİK

Sosyal sorumluluk projeleri, yirmi yıllık gazeteci kimliği, sinema ve köşe yazarlığı, televizyon programcılığı derken şimdi de şarkıcılığıyla gündeme gelen, yaptığı işlerle herkesin beğenisini toplayan, tabiri caizse on parmağında on marifet Ömür Gedik ile kendi evinde çok eğlenceli ve güzel bir çekim gerçekleştirdik. MAG özel sayfalarımız için gerçekleştirdiğimiz çekimde çok keyifli ve renkli kareler ortaya çıktı… 

Sizin için gazeteci, yazar, televizyon programcısı, şarkıcı… Hangisini söylersek daha doğru olur? Nedeniyle birlikte açıklar mısın lütfen…

Öncelikle sinema ve köşe yazarı tabii ki. Yirmi yıllık gazeteciyim, önce araştırma haberleri, çeviriler ve muhabirlikle başladım mesleğe. Sonrasında Doğan Hızlan ve İhsan Yılmaz’la kültür sanat servisinde çalıştım. Sinema yazarlığına geçtim, Keyif ekindeki sinema eleştirilerini yazmaya başladım. Keyif dışında Kelebek ekinde de iki gün popüler kültür üzerine köşe yazıyorum. Kanal D’deki sinema programım Cinemania öncesinde TV8’de Stüdyo’yu sunuyordum. Televizyonda yaptığım işler de ağırlıklı olarak sinema üzerine. Şarkıcılık tamamen bir hobi. Yaklaşık yirmi yıldır önce kendi grubumda sonra da İstanbul’da çeşitli korolarda sopranoluk yaptıktan sonra şimdi bu işi bir albüme taşıdım. Profesyonellik boyutunda tüm gelir, kurduğum hayvan hakları derneğine HAÇİKO’ya (Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği) aktarılıyor.

 

Şu sıralar tüm geliri hayvanlar için kullanılacak olan albümünüz çok beğeniliyor. Böyle bir proje nasıl gelişti ve bunun gibi başka bir projeniz daha olacak mı?

Çocukluğumdan beri hayvan hakları meselem olmuştur. İlkokula giderken bile atları kamçılayan çingenelerle kavga ettiğimi hatırlıyorum. Hayvan sevgim hiç eksilmedi ama yaşananları görünce üzüntüye dönüştü. Ülkede hayvanlara yapılan zulmün farkına daha çok varınca bir şeyler yapmak istedim. Dernek kurmak ve faaliyetlerini sürdürmek maliyetli bir iş. Bunun için bir proje yapıp, bunun üzerinden sponsorlukların da desteğiyle işe koyuldum. Albüm satışının geliri ve sonrasında yaptığım sahne çalışmalarından elde edilen gelirle sokak hayvanları için çalışmalar yürütüyorum.

 

Bir süre önce hayvanları korumak adına HAÇİKO’yu kurdunuz. Peki, bu dernekte ne gibi projeler yürütüyorsunuz?

Peugeot’nun tahsis ettiği bir aracımız var. Bu araçla her gün barınak ve ormanlardaki hayvanlara Goody’den aldığımız mamaları, restoranlardan aldığımız yiyecekleri ve birçok ilaç götürüyoruz. Bolluca’daki zehirlenme olayında bölgeye bir hayli yardım götürdük. Van depremi sırasında ise gönüllülerimiz ve aracımız depremzedeler için çalıştı.

 

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Hürriyet Gazetesi köşe yazarlığına geçiş döneminiz nasıl gelişti?

Gazeteciliğe Sabah gazetesinde Ercan Arıklı’yla yaptığım görüşmenin ardından başladım. Emre Aköz ve Elçin Yahşi ile birlikte Mr. adlı dergide bir süre çalıştıktan son Hürriyet Gazetesi’ne geçtim. Burada araştırma haberleri ve muhabirlikle geçti yıllar. Sonrasında kültür sanat servisi ve sinema köşe yazarlığı geldi.

Cinemania adlı televizyon programınız herkes tarafından beğeniyle takip ediliyor. Siz hiç keşke şu filmde ben oynasaydım dediniz mi ya da şu an içerisinde yer almak istediğiniz bir proje var mı?

Yıllar içinde pek çok sinema ve dizi teklifi aldım. “Çocuklar Duymasın” dizisine Cengiz Semercioğlu ile konuk oyuncu olarak katıldık. Şu sırada bir sinema filmine konuk oyuncu olmaya hazırlanıyorum. İlginç bir rol, yönetmeni de çok sevdiğim, saygı duyduğum bir isim.

 

İleride sizi de bir yönetmen koltuğunda veya film yazarı olarak görebilecek miyiz?

Yönetmenliği hiç sanmıyorum. Senaryo konusunda kesin bir şey söylemeyeyim.

 

İleriki günlerde sizi hangi projelerde göreceğiz?

Konserlerimiz devam ediyor. Ömür Gedik ile Musicmania, İstanbul’dan sonra Ankara ve Bursa’daki Hayal kahvelerinde olacak.

 

Bugüne kadar sizi birbirinden farklı işlerde gördük. Sizin keşke şunu da yapsaydım dediğiniz bir iş var mı?

Yok. Keşke yapsaydım diyebileceğim her şeyi şu anda yapıyorum. Bundan sonraki hedefim bunları daha da iyi yapabilmek. Ve tabii hayvan hakları konusunda kara listede olan ülkemizdeki şartları daha iyi hale getirebilmek. Bu konuda devlet bazında da çalışmalar yapıyoruz. Değişmesi gereken yasaların meclisten çıkması için yetkililerle irtibat halindeyiz.

 

[nggallery id=937]

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.