© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Hızlı ve Sağlıklı Beslenme Basil

Hızlı ve Sağlıklı Beslenme Basil

“Fast fine dining”in öncülerinden Basil’in kurucu ortağı Sercan Değirmenci, Bilkent’te açılan yeni şubeleri hakkında bilgi vererek, yaptıkları değişiklikleri ve güncellemeleri MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

Öncelikle, bilmeyenler için yeniden kısaca Basil’den bahseder misiniz?

Sağlıklı beslenmeyi, hızlı ve lezzetli bir şekilde sunmak ve fast-fine dining alanında öncü olabilme amacımızla Basil’i kurduk. Karbon ayak izimizi olabildiğince düşük tutarak sürdürülebilir lezzetler sunmaktayız ve yaptığımız işin her aşamasında sürdürülebilirlik ve karbon ayak izi düşüklüğü temel prensibimiz. Amacımız 2030 yılında karbon ayak izimizi nötr hale getirmek. Tedarik edebildiğimiz her malzememizi yerli ve organik olarak direkt çiftçiden almaktayız. Üreticiye, hayalleri olan küçük işletmelere destek olmak ve onların piyasada tutunabilmelerine, büyük hayallerine ulaşmalarına yardımcı olmak, gittiğimiz yolda yanımızda taşıdığımız bir diğer unsurlardan birisi. Bu güzel amaçlarına destekte bulunmak, aynı zamanda da sağlıklı, organik, lezzetli menülerimizi deneyimlemek isteyen müşterilerimiz için; vegan, vejetaryen ve her iki beslenme şekline de uymayan, içeriğinde et grubu bulunduran menülerimiz ile, her beslenme tarzından kişilerin bir arada toplanıp yemek yiyebileceği; şefimizin oluşturduğu hazır menüler haricinde kişinin kasesinin, dürümünün içeriğini kendisinin oluşturabileceği menü opsiyonlarımız ile; lezzetlerimize ulaşmak isteyen müşterilerimize amacımız; günlük üretim, taze ve vicdani değerler yönünden gönül rahatlığıyla yiyebilecekleri sağlıklı, günümüzde zamanın çok değerli olduğu bu vakitlerde hızlı tüketime uygun lezzetlerimizi ulaşabilir kılmak.

Basil, şubelerini çoğaltarak büyüyor. Bilkent Center şubesi ile de semte muhteşem bir giriş yaptı. Bu yükseliş hakkında neler düşünüyorsunuz? Ziyaretçilerinizden geri dönüşler nasıl?

Öncelikle teşekkür ederiz bu güzel sözleriniz için. Bize hep soruyorlardı, halen de soruyorlar “Basil’i bu bölgeye de açmayı düşünüyor musunuz?”, “Şu şehre de açın lütfen”, “Sabırsızlıkla bekliyoruz” diye. Sürdürülebilir, karbon ayak izi düşük, fast-fine yemek opsiyonlarını daha ulaşılabilir kılmak bizim için çok önemli. Çok mutluyuz ki bu amacımıza bugün yeni şubemiz ile bir adım daha yakınız. Müşterilerimizden çok güzel geri dönüşler aldık yeni şubemizle ilgili, bu da bizleri hedeflerimiz için büyük çabalarla ilerlediğimiz bu yolda çok mutlu etti. En iyi kalite ve içeriklerimizle, en önemlisi de sürdürülebilirlik konusundaki her adımımız ve karbon ayak izi düşüklüğümüz için gösterdiğimiz hassasiyetimizle, her zaman özen göstererek, daha çok kişiye ulaşabilmek ve her yemek mekânı konsepti için, ilerlediğimiz güzel amaçlar ile ilham olabilmek bizler için çok değerli. Aldığımız her bir güzel geri dönüşle; gelecek ve günümüz için, geçmişteki bazı çevresel kirlilik ile ilgili yapılan hataları, beslenme hatalarını devam ettirmeden bazı kötü alışkanlıkları güzel alışkanlıklar ile değiştirebileceğimizi kanıtlamak ve örnek olarak hep daha iyi işlere imza atmak bizim için en önemli motive kaynaklarımızdan birisi. Umuyoruz ki daha çok kişiye ulaşıp bilinçlerimizi, değerlerimizi daha yaygın hale getirebiliriz. Zaman hızlı geçiyor ve dünya artık alarm veriyor bizlere. Her geçen zaman içerisinde hatalarımızı daha fazla gün yüzüne çıkarıyor. Ne kadar hızlı hareket edip bir olursak geleceğimiz için küçük adımlarla bile büyük şeyleri iyi yönde değiştirebiliriz. Her ne kadar biz bazı şeylere dikkat etsek de kitlelerin bilinçli olarak, hareketleriyle desteklemesinin önemi çok büyük.

Sizce Basil neden bu kadar çok tercih ediliyor?

Dışarıda sağlıklı, organik, taze yemek yeme olanağı sunarak hem doyurucu ve hem de lezzetli olabileceğimizi ortaya koyduk. Zamanın önemli olduğu ve sağlıklı beslenmeye dair bilincimizin daha çok, ama dışarıda hızlı bir şekilde sağlıklı yemek seçeneklerine ulaşabilmemizin daha az olduğu günümüzde, müşterilerimize kolaylık sağlıyoruz. Menümüzdeki her bir içerik için, sunumdan uzun zaman önce çalışmalarımızı yapmaya başlayarak her detayımızla müşterilerimize alanımızda en iyi yemek deneyimini sunmak için çok çabalıyoruz. Günlük hazırlanan, çiftçiden direkt organik ve yerel olarak alınıp aşçılarımız tarafından özenle hazırlanan malzemelerimizle, hem şeflerimiz tarafından belirlenmiş menülerimiz hem de müşterilerimize kendi kase ya da dürümlerinin içeriklerini seçebilme imkânı veriyoruz; vegan, vejetaryen, glutensiz ya da bu beslenme şekillerinden birini tercih etmeyen her kitleye hitap edebiliyoruz.

İç mekân düzenlemesinde değişiklikler var mı? Müşterilerinizi nasıl bir ortamda karşılıyorsunuz?

İç mekân düzenlememizde gene karbon ayak izi düşüklüğü hedefimizle bir çalışma yaptık. Ahşap detaylarımız, müşterilerimizin rahatlıkla görüp inceleyebileceği açık tezgâhımız, yine bu mekânımızda da bitki bulundurmamız, kullandığımız renkler,  Nenehatun şubemizle benzer olarak Bilkent şubemizde de bulundurmaya özen gösterdiğimiz iç dizayn tasarım alanlarımız… En önemlisi de, Bilkent şubemizi de olabildiğince sürdürülebilir malzemelerle dizayn etmeyi ön planda tuttuk. Her detayıyla içimize sinen bir çalışma oldu. İlk şubemizi açarken bazı acemiliklerimiz vardı. Bu şubemizde daha iyi ve bilinçli bir çalışma oluşturduk.

Menüde yeni lezzetler var mı? Özel etkinlikler, tema geceleri düzenlemeyi planlıyor musunuz?

Menümüze yeni lezzetlerimiz eklendi. Hasat takvimine göre menümüzdeki malzemelerde değişiklikler yapıyoruz. Yine bu sefer de hasat takvimini baz alarak garnitürlerimizde, soslarımızda değişiklikler yaptık. Yeni menümüz için özel davet ile bir etkinliğimiz olacak. Yaptığımız her hareketle her işletmeye örnek oluşturmak ve geleceğimiz için yaptığımız güzel şeylerin, başkaları tarafından da örnek alınabilir ve işletmemizin temel aldığı prensiplerin daha çok kitle tarafından bilinebilir olması için daha çok etkinlik oluşturma planlarımız var.

Bilkent şubesinin ardından gelecekteki planlarınız neler?

Bizi yakınında görmek isteyen müşterilerimizin bu isteğini gerçekleştirmek için kontrollü bir şekilde franchise vermekteyiz. Şu anda sürdürülebilirliği kendisine temel ilke edinmiş bir markanın nasıl şubeleşebileceğini deneyimliyoruz. Amaçlarımızdan biri de bu hedefimizdeki aşamalarda edindiğimiz tecrübe ve bilgilerle de örnek bir marka olabilmek. Daha uzak gelecek planlarımızdan bahsedersek 2030 yılında karbon ayak izimizi nötr hale getirmek hedefimiz. Bu hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı en iyi ve sıkı şekilde ilerletiyoruz ve bu yolda bizleri destekleyen herkese çok teşekkür ediyoruz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.