© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Fark Yaratan Mekânlar

Fark Yaratan Mekânlar

Projelerinde kişiye özel sunduğu çözümlerle yaşam alanlarını kullanışlı hale getiren Matre Tasarım’ın sahibi İç Mimar Halil Özdemirci, ıslak mekânlarda tasarım ve dikkat edilmesi gerekenleri MAG Okurları için detaylandırıyor.

 

Biraz kendinizden ve Matre Tasarım’dan bahsederek başlar mısınız? Verdiğiniz hizmetler neler?

Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden 2010 senesinde mezun oldum. Öğrenciliğimin öncesinde ve okul yıllarımda, mesleğimin ana kollarından olan mobilya ve ahşap üzerine bir ilgim vardı ve bunun üzerine yoğunlaşmıştım. Siteler, Ankara’da çok zaman geçirmişimdir. Malzeme ve detay konusunda okulumun bana verdiklerinin haricinde çok fazla bu konuda uğraşmışımdır. Bir nevi  hem okullu hem de alaylıyımdır aslında.

Mekân tasarımı adı altında mekân içerisinde kullanılacak ürünlerin yerleşimi, kullanımı, ergonomisi, detayları, renkleri, malzemeleri gibi kavramları iş edinip hayata geçiriyoruz. Bu işi de firmamız olan Matre Tasarım çatısında yapıyoruz. Matre Tasarım, bir ürün tasarım firmasıdır ve iç mekânda mobilya tasarımı olarak devam etmektedir. “Fark Yaratan Mekânlar” sloganıyla mekâna ve kişiye özel çözümler sunuyoruz. İstek ve beklentiler doğrultusunda kişilere özgü ürünler ve renkler kullanıyoruz. Evlerimiz, gün içinde kullandığımız ofislerimiz gibi yaşam alanlarını kullanışlı hale getiriyoruz. Mutfak başta olmak üzere, banyo, iç kapı, TV ünitesi, giyinme odası, yatak odası, genç odası, bebek odası, duvar ünitesi, kitaplık gibi hizmetlerimiz mevcuttur. Her bir mekânı ürünleriyle beraber ölçülü halde tasarlayıp kendimiz üretiyoruz. Üreteceklerimize örnek olarak da Eskişehir yolu üzerinde bulunan mağazamızda ürünlerimizi sergilemekteyiz. İtinalı bir şekilde müşterimize gününde teslim ediyoruz. Teslim ettikten sonra dahi ürünlerimizle ilgili servis hizmetini de sunmaktayız.

Mutfak tasarımlarında en çok tercih edilen ve sizin en çok tavsiye ettiğiniz materyal hangisi? Sizce neden bunlar daha çok tercih ediliyor?

Mutfak tasarımında öncelikle mekândaki ölçülere uygun fonksiyonellik aranmaktadır, yani kişinin kullanımı için en uygun tasarım. Kapakların açılışı, çekmece kullanımı, iç kiler detayları, dolap içi raflar, tezgâh yüksekliği, dolap içlerindeki uygun kullanım detayları kullanacağımız malzemeleri de sınırlamaktadır aslında. Sonrasında form olarak son dokunuşlarla tasarımı tamamlıyoruz. Bunlara bağlı olarak da gövde malzemelerinin standartlığı yanında, kapak malzemesi olarak Egepres firması aracılığıyla temin ettiğimiz İspanyol Alvic ürünlerinden lak ürünleri, syncron ürünleri ve akrilik ürünleri tavsiye ediyoruz, çünkü kullanımı rahat, temizlikte sorunsuz, darbelere karşı dayanıklı, anti bakteriyel gibi özellikte olmaları bizleri ve müşterilerimizi rahatlatmaktadır.

Islak mekân projelerinde nelere dikkat ediyorsunuz? İlk adımınız ne oluyor?

Islak mekân projelerinde sakin bir tasarım, rahat kullanım, kolay temizlenebilir malzemeler gibi özellikleri göz önünde bulunduruyoruz. İlk adım, ölçülerimize göre tadilat kısmını çözüp, mobilya kısmına geçiyoruz. Tabii bunlar için müşterilerimizle hatırı sayılır bir zaman harcıyoruz. Zemin döşemelerinden aydınlatma yerlerine, mobilyadan duvar döşemelerine, tezgâhtan lavabolara gibi…

Tezgâh çeşitleriniz neler? En kullanışlı olanı hangisi? Kullanıcıların tezgâh seçiminde dikkat etmeleri gereken nedir?

Kullandığımız tezgâh çeşitlerine her geçen yıl yenileri eklenmektedir, çünkü teknoloji ile gelişen bir sektör durumundadır. Kaliteli ürünlere yüzeysel dijital baskı da uygulanmaktadır. Tezgâh seçeneği olarak; kuvars malzemeler olan cimstone, belenco, coante, calicso; ithal kuvars malzeme olan silestone; seramik malzeme olan lamar; porselen malzeme olan infinity ve dekton; doğal taş olarak granit kullanmaktayız. Bütün bu saydığımız ürünler kullanışlı malzemelerdir. Sadece kendi aralarında malzeme farklılığı ve fiyat farklılığı ön plana çıkmaktadır. Dolap kapakları seçildikten sonra tezgâh malzemesi seçileceği için kapak ve tezgah uyumuna hangisi uygunsa onu tercih ediyoruz. Uyum, dayanıklılık, kolay temizlenebilirlik ve görsellik konularına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Banyo projelerinde ışıklandırmaların önemi nedir?

Banyolar ıslak mekânlar oldukları için yeterince iyi aydınlatmadan ziyade çok iyi aydınlatılmış olması gerekmektedir diye düşünüyoruz. Çok iyi aydınlatma, çok ışık anlamına gelmiyor elbette. Islak zeminde veya buharlı bir banyoda iyi aydınlatılmış banyo ve aydınlığı fonksiyonel tasarlanmış ürünler bizlere sağlık açısından yardımcı olmalılar.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.