© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Bahçesi De Kendi Kadar Güzel Yoga Eğitmeni Aylin Özal

Bahçesi De Kendi Kadar Güzel Yoga Eğitmeni Aylin Özal

Öyle bir bahçe hayal edin ki, insan ayaklarını çıkarıp çimenlerde yürümek istiyor…
Sonbahar ayının güneşli ve sıcak bir gününde evinin kapılarını açtı bize Aylin Hanım.
Şehir merkezinin dışında ancak manzara ve doğaya en hakim semtlerden birindeyiz…
Büyük demir bir kapıdan içeri adım atar atmaz görkemli giriş kapısı dikkatimizi çekiyor. Camdan özel yaptırılmış, demirlere monte ettirilmiş nazar boncukları ve ev sahibesi tarafından yapılmış bahçe aksesuarları bizi karşılıyor. Ana girişin olmazsa olmazlarından biri mis gibi kokan Isparta gülleri ve sardunyalar. Özel getirtilmiş Isparta Gülleri hem gelen konuklara “Hoş geldiniz” diyorlar hem de yapılan reçellerle sofralara konuk oluyorlar.

Nedense ilk sorum bu bahçede organik tarım yapılıp yapılmadığı üzerine… Aldığım cevap karşısında şaşırıyorum. Birkaç domates, biber fidesi beklerken bahçenin arkasında iki dönümlük arazide üretilen sebze ve meyveler çıkıyor karşıma. Patlıcandan çileğe, naneye kadar aklınıza gelebilecek her sebze ve meyve yetiştiriliyor bu alanda. Ev sahibesi bizi Kaman’dan getirttiği cevizlerin, şeftali ve elma ağaçlarının bulunduğu bölüme götürüyor. Tabii ki bir elma koparmadan geçemiyoruz.

Bahçeden Alınan Enerji İle Yoga
Birlikte nasıl bir çekim yapacağımızı konuşurken söz yoga eğitmenliği konusuna geliyor. Yedi yıldır yoga çalışmalarına katılan Aylin Hanım bu yıl yoga eğitmenliğine başlamış. İç sesine yönelme yolculuğuna şimdi öğrencilerini de katarak, yemyeşil bahçesinde doğa ile baş başa keyifli çalışmalar yapıyor. Bahçesi onun atölyesi. İlhamı ve renk seçimlerini bahçesinde belirliyor. Yaptığı galvaniz bahçe aksesuarlarını da burada üretmiş.

Bizler için bahçesinde kendinin hazırlamış olduğu ikramları görünce şaşırıyoruz. Servis yaptığı tabaklardan, kullandığı peçetelere kadar doğadaki tüm renkleri ve çiçekleri sofrasına taşımış ev sahibemiz. Alabildiğine yeşil bir bahçede keyifli bir sohbete başlıyoruz…

Bahçeye olan ilginiz nasıl başladı?
Ailemde annem ve özellikle babam çiçekler ile çok ilgiliydi. Babam her tür bitkiyi yetiştirirdi. Hatta apartman koridorları bile babamın ektiği çiçek türleri ile süslenirdi. Genç kızlık dönemlerim bu çiçekleri sulamayı öğrenmekle geçti. Evlendikten sonra önceleri apartman dairesinde oturduk. Çocuklarımın bahçeli bir evde doğa ile iç içe yaşamasını istedim. Kendi bahçemizde, toprakla iç içe büyümelerini tercih ettiğimiz için bahçeli bir eve geçmeye karar verdik. İyi ki de öyle karar vermişiz. 17 yıldır bahçeli evde yaşıyoruz. Sabahları kahvaltımızı doğada çiçeklerimize bakarak yapıyoruz. Güne enerjik başlıyoruz. Anlayacağınız dört mevsimi, doğadaki değişimi takip edebiliyoruz.

İç mekan ve dış mekanda seçtiğiniz özel çiçek türleri var mı?
Sanırım en çok ağaç türlerini seviyorum. Alabildiğine yeşil çim alanlar, ben ve ailemin ortak seçimi mavi ladin ağacı vazgeçilmezimiz. Kaya bahçesinin arasında dikilmiş kasımpatılar sonbahar ve kış mevsiminde bahçeme renk katıyor. Yazın sardunya ve kışın hercai menekşeler evimin girişindeki vazgeçilmezlerim. Servi ağaçlarının şekilli budamasını bizzat kendim yapıyorum. Eski evimde bahçemle ilgili bazı hatalar yaptım. Bu evimde bunları yapmak istemiyorum. Örneğin çok sık ve yakın çeşitli ağaç türlerini bir arada diktim. Leylaklarım devasa oldu. 10-12 senede bahçe orman havasına girdi. O yüzden bu evimin bahçesinde yeşilliğin hakim olmasına karar verdim. Büyümeyen formlu yer sarıcılar ve kasımpatılar seçtiğim çiçekler arasında.

Bahçede profesyonel yardım alıyor musunuz? Yoksa kendiniz mi çiçekler alıp ekersiniz?
Bahçıvanımız var ama ben de en az onun kadar bahçe çiçekleri bakımı konusunda bilgiliyim. Çiçeklerin seçimini ve renklerini bizzat kendim belirlerim. Hollanda’dan çeşitli soğanlar getirdim. Bahçeme ektiriyorum. Laleler, sümbüller en sevdiğim türler. Daha önce de dediğim gibi servi ağaçlarının budanması bana ait. İç mekanda ise Afrika menekşesi kullanmayı çok severim

Bahçenizin ve bahçe aksesuarlarınızın olmazsa olmazları neler?
Bahçe mobilyalarında oturumu rahat ürünleri tercih ediyorum. Renk olarak Ankara’daki evimin bahçesinde bej renk tercihim. Bodrum’daki yazlık evimde ise turkuaz renkleri tercih ettim. Aksesuarlarda bana orijinal gelebilecek her tür objeyi kullanmayı seviyorum. Kendi yaptığım bahçe aksesuarlarını da bahçemde sergilemekten zevk alıyorum.

Davetlerde masalarınızda çiçek kullanır mısınız?
Misafirlerim benim için çok kıymetlidir. Onları özenle ağırlamalıyım. Onun için soframın ortasına mutlaka bir çiçek yaptırırım. Kesme çiçekleri evimin çeşitli köşelerine yerleştiririm. Orkide de kullandığım çiçeklerden biri. Keyifli sohbetlere mis gibi çiçek kokularını katmak benim tercihim. Bodrum’daki yazlığımda masalarımda begonvili kullanıyorum. Masalarıma renk katıyor.

Bahçenizle ilgili enteresan bir anınız…
Şu an oturduğumuz evi, evimizin eski sahibi satmıyordu. Eşim ile ben evimizin bahçesine ve manzarasına aşık olmuştuk. Sanırım evrene bu isteğimizi o kadar çok gönderdik ki sonunda bu ev bizim oldu. Bahçesiyle, manzarasıyla ailemizin mutlu günler geçirmesine imkan tanıdı.

blank

 

Kaman’dan getirilen ceviz ağacı 

blank

Kendi bahçesinde tasarladığı galvaniz vazolar bize gülümsüyor

blank

Kaya bahçesine gizlemiş kasımpatılar

blank

Kaya bahçesine gizlemiş kasımpatılar

Keyifli geçen sohbetimiz sırasında zamanın nasıl geçip gittiğini anlamıyoruz. Bu ev ve bahçe gerçekten insana yorgunluğunu unutturup güne zinde başlamasını sağlıyor. Teşekkür edip biraz da üzülerek ayrılıyoruz Aylin Hanım’ın yanından.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.