© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Arzu Kaprol

Arzu Kaprol

Sizi diğer modacılardan farklı kılan nedir?
Arzu Kaprol: Formu global, iç detayları her sezon baska bir hikaye anlatan, zamansiz formlar arayışım ve çok özellikli kumaş kullanımı.

Eskiden daha düz hatlı, daha modern çizgilere sahip kıyafetler tasarlarken son sezonlarda daha dişi, daha renkli kıyafetlere yöneldiniz. Bunun hakkında ne söylemek istersiniz?
A.K: Düz hatlardaki feminenlik, genel bir androjen etki, koleksiyonlarımda beni çok yönlendiriyor. Pret a porter ve couture line ları arasındaki farkı anlatmaya çalıştığınızı düşünüyorum. Arzu Kaprol Pret a porter her sezon, yalın ve zamansız formlar kullanırken, couture kıyafetlerde her zaman daha feminen bir çizgi konunun doğası gereği kullanıyorum. Renk ise benim için her zaman baştan çıkarıcıydı, bölgesel ve farklı renk kullanmayı her zaman çok sevdim. Tıpkı kendimde yaklaşık 10 yıldır kullandığım makyaj stilinin renkliliği gibi.

Ekonomik kriz sizce modayı etkiledi mi? Etkilediyse nasıl etkiledi?
A.K: Tüm sosyo-ekonomik değişimler, yeni yaşam stilleri her alanı etkilediği gibi zamanın ruhunu da belirler. Ekonomik kriz gerçek değer yaratan ürün, tasarım ve kişiselleştirilmiş duygumuzu yoğun olarak arttırdı. Akıllı, gerçek, çevreye duyarlı yeni bir moda algımız oluşuyor.

Dünya’da beğendiğiniz veya örnek aldığınız modacılar var mı? Varsa kimlerdir?
A.K: miyake piliselere aşık olmamı sağladı, christobal balenciaga da kuplara; Donna Karan’ın da 90’larda yakaladığı yalın farklılık o dönem için oldukça çarpıcıydı.

Ülkemizde kimleri beğeniyorsunuz?
A.K: Moda tasarımcıları Derneğini kurmamızla birlikte yeni jenerasyona önemli bir çıkış noktası açtığımızı düşünüyorum. bu coğrafyada tasarım kültürünün bir parçası olup biraraya gelmeyi becerebilmiş tüm tasarımcılara da sempati duyuyorum.

Bir kadının moda kurbanı olmaması için sizce kaçınması gereken şeyler nelerdir? / Bir kadını güzel gösterecek ipuçları verebilir misiniz?
A.K: Her kişinin farklı bir yaşam alanı, ifade dili, yaşam temposu oluşunu benimsediği gibi kendi giyim dilini oluşturması bunun tek yoludur. Tüm tasarımlarda onu taşıyan kişidir esas özne ve değerini onun yaklaşımı oluşturur.

Ünlülerden kimlerin giyim tarzını beğenirsiniz?
A.K: Gwen stefani, Chloe Sevigny.

Önümüzdeki sezonun modası hakkında neler söylemek istersiniz?
A.K: Geleceğe dair formların yükselişini göreceğiz uzun zamandan sonra. Kahramanlık öyküleri ve sıradışı hikayelerin kahramanları bize yol gösterecek gibi görünüyor.

Geleceğe yönelik projelerinizden bahsedebilir miyiz?
A.K: Önümüzdeki günlerde bir couture show room’u açıyorum, teklik duygusunu yoğun bir atmosferde yaşayacagımız bir mekan olacak, aynı zamanda yurtdışındaki showroom ve fuarlar tüm hızıyla devam ediyor ancak yeni yaklaşımım İstanbul’a tüm tasarım tutkunlarını toplamak ve cazibe merkezi yaratabilmek olacak.


Siz modayı takip ediyor musunuz?

A.K: Takip etmiyorum, yaratıyorum.

Nelerden ilham alıyorsunuz?
A.K: Tasarım bir şekilde havada olan zamanın ruhunu farklı disiplinler açısından kendi yorumunuzu yakalayarak ifade etmektir. Ressam resim diliyle, müzisyen müzik diliyle, tasarımcı ise tasarım diliyle bunu ifade eder.
Zengin kültür mirasının yanı sıra geleceğe dair unsurları da bünyesinde barındıran İstanbul’da yaşamaktan her anlamda ilham alıyorum.

 

{gallery}roportaj/300609arzukaprol{/gallery}

Yazar Hakkında /

Yazarımız hakkında kısa özgeçmişi çok yakında sayfamızda olacaktır.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.