© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Toksik İnsanlar ve Zehirli İlişkiler

Toksik İnsanlar ve Zehirli İlişkiler

Aşk dolu ama bir o kadar da kısa süren Şubat ayı Sevgililer Günü ile anılsa da aslında aşk, yedi – yirmi dört yaşanan ve gerekli ilgiyi göstermediğinizde çok hızlı küsebilen nazik bir çiçek gibidir. İşin özünde esas konu kadın erkek ilişkileri değil sadece insan ilişkileridir. Sanırım yeni yıldan çok büyük beklentiler içinde olduğumuz ortada. Malum pandemi nedeniyle çoğumuz için 2020 çok iyi geçmedi.

 

Yıllardır bütün negatifliğini size yaşatan ama sizin bir derdiniz var mı diye sormadan sizden pozitiflik emen, enerji vampiri insanlardan bahsederim. Bu insanlarla doğru mesafe ve ilişki konumlandırmasını yapamadığınız zaman sizi ağlarına düşürmekte hiç geç kalmazlar.

 

Arthur Schopenhauer’un kirpileri bize bununla ilgili hep metaforik bir ders veriyor. Kirpiler kışın hayatta kalabilmek için birbirlerine sokulmaları gerekiyor ama dikenleri birbirlerini yaralıyor ve uzaklaşıyorlar ta ki birbirlerine dikenlerinin batmayacağı ama soğuktan da etkilenmeyecekleri doğru mesafeyi bulana kadar sürüyor bu dansları. Sonra her şey yoluna giriyor. Biz insanlarda ilişkilerde doğru mesafeyi kuramadığımız için dikenleri sürekli birbirine batıyor. Eğer baştan doğru mesafeyi kurabilirsek ne dikenimiz batar ne de ilişkilerden mahrum kalır merdümgiriz insanlara dönüşürüz. Aslında toksik insanlardan ve zehirli ilişkilerden tek parça kurtulmanın ana prensibi çok samimi olup birbirimizin içinden geçecek kadar yakın ilişkilerde bulunmamak. Sevgiliniz ya da eşinizle bile ilişkilerinizde belli bir özel alan boşluğu mutlaka olmalı. Bu durumda tipografik olarak karakter analizi ile isterseniz biraz daha yakından bakalım.

Kıskanç Tip: Kıskanç birisinin kendisine yandaş aradığını, hallerinden kolaylıkla seçebilirsiniz. Sözleri ve düşünceleriyle zehirli olduklarını hemen anlarsınız. Mesela bu tipleri pek mutlu göremezsiniz, sürekli başkalarının sahip olduğu şeyleri ister ve bunları kötülerler. Kıskanç yanlarını çabuk fark edersiniz, önemli olan onlardan uzak kalmak ve zehirli düşünceleriyle sizi etkilemelerine izin vermemektir.

Otoriter Tip: Size patronluk taslayan ya da kraldan çok kralcılık yapan birisini görürseniz bilin ki sizi otoritesinin altına almaya çalışıyordur. Bu tipler aşırı seviyede özgüveni düşük olması nedeniyle kendinden alttakilere baskı ve korku uyandırarak kontrol oluşturma ve güç elde etmeye çalıştıklarını görürüz. Otoriter kişi; başkalarını rezil eder, tehdit eder ve kendi isteklerini kabul ettirmek için türlü yollar arar.

Manipülatif Tip: Manipülatif tipler zor tespit edilirler genelde sanatkâr gibi işlerinde ehildirler. Sıcakkanlı ve enerjisi yüksek, eğlenceli duruşlarıyla güven verirler ve hallerinden memnundurlar. Onları tanımaya başlayınca uzak durmanız gerektiğini fark edersiniz. Manipülatif insanlar ustaca yalan söylerler. Siz bir sorununuzdan bahsederseniz onun sorunu çok daha büyük olacaktır. Etraflarını etkileme ve yönetme konusunda yeteneklidirler.

Kötümser Tip: Adı üstünde kötümserlerdir ve her şeyin negatif tarafından bakarlar. Her şeyden etkilenirler ve çok çabuk vazgeçerler. Bu olumsuzluk daha fazla negatifliği çekeceği için kısır bir döngüye girer. Sürekli geçmişlerini ya da muhtemel negatif gelecek senaryoları üzerine konuşurlar ve şikayet ederler.

Sosyopat Tip: En tehlikeli ve zehirli kişilik tiplerindendir. Bunlar duygusal sınırları olmayan ve başkalarının canını yakmakta hiç çekinmeyen fevri karakterlerdir. Hedefleri için yolda kime ne zarar verdiklerini umursamayan hırslı tiplerdir. Maalesef özür dilemek onların lügatlarında yoktur.

Gözden Düşüren Tip: Manipülasyon, küçük görme ve duygusal baskıdan keyif alan tiplerdir. Sizin güveninizi kazanıp çok iyi bir arkadaş gibi davranırlar ama başkalarının yanında ilk buldukları fırsatta sizi küçük düşürmekten çekinmezler. Bu durumda sanki kendi yapmamış ve anlatılanları dinliyor gibi yapıp şımarıkça davranır.

Nevrotik Tip: Özgüvensizliği ile meşhurdur. Bu durumunu telafi etmek ve sosyal statüsünü yüksek tutmak için çalışırlar. Her şeyi en iyi onlar bilirler ve başkalarının ondan çok şey biliyor olmasına katlanamazlar. İlgi böceğidirler ve sürekli kendileri ile ilgilenilmesini isterler, ilgi görmedikleri zamanda saldırgan davranabilirler.

 

“Tek taraflı bir ilişki içindeysen yıpranırsın, çünkü tek taraflı ilişki sağlıksız bir ilişkidir. Sen hep tüketilen taraf olmayı kabul ediyorsun demektir.” Oysa kendi öz benliğin de görülmek, onaylanmak ister. Sen kendini keşfettiğinde benliğin güçlenecek ve bağımlı ilişki türünü reddedecektir. Önce kendi değerini kendin bileceksin ki başkaları da sana nasıl davranması gerektiğini öğrenebilsin. Kendini önemsiz başkalarını önemli gördüğün sürece hep onlar tarafından küçümsenme ve ezilme riskin olacaktır. Kendine gel, hiç kimse ve hiçbir şey kendini tüketmeye değmez. Duygusallık girdabından çık. Seni istemeyenlere ve incitenlere yol ver gitsinler. Sakın peşinden koşma. Yapamıyorum deme, seçmen gereken biri varsa o tükenmemiş sen olmalıdır. 2021’de kendini seç.

 

Evren boşluk sevmez. Sen, sana değer vermeyeni hayatından çıkardığında değer verecek doğru insan sana gelecektir. Hayatından yanlış çıkınca, doğruya yer açılır. Ayrılık sonrası matemini tut lakin uzatma! Sana destek olanların sözünü dinle. Giyin kuşan, dışarı çık, hobi edin, kursa yazıl, yeni insanlarla tanış. Güzel bir cümlede dediği gibi, “Hayat, sana değer verenlerin atmosferinde daha güzeldir. Kendini bundan mahrum etme. Yeniden sevecek, gülecek ve bir gün ardına baktığında iyi ki kendimi seçmişim diyeceksin. Yeni yılda kendini seç mutlu ol.” Yeni yılda ertelediklerini ve en kıymetli olan kendini çok daha değerli hale getirmek için çaba göstermelisin unutma senden bir tane daha yok. Sen ona iyi bakmazsan o sana hiç bakmaz. n

Yazar Hakkında /

Özgür Aksuna, 1978 yılında çok sevdiği Ankara’da dünyaya geldi. Üniversite yıllarına kadar Ankara’da eğitim hayatını sürdürdü, Müzik ve yayıncılık hayatına 1995 yılında TRT Ankara Radyosu ve TRT Ankara Televizyonu’nda başladı ses sanatçısı olarak bir çok program, konser ve turnelerde görev aldı, beraberinde ses sanatçılığı kariyerine Kültür Bakanlığının kadrosunda da bir süre devam ettikten sonra bir çok özel radyoda program yapıcısı, spiker, haber editörü,müzik direktörü, dj eğitmeni ve yayın yönetmenliği yardımcılığı yaptı. 1999 yılında Türkiye’nin en önemli yabancı müzik istasyonlarından Capital Radio ile başlayan Dj’lik ve radyo programları ile adını “Türkiye’yi Uyandıran Adam” olarak tüm Türkiye’ye ve yurt dışına duyurdu.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.