© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

İki Dönemin Sentezi

İki Dönemin Sentezi

Artcode Mimarlık’ın kurucusu İç Mimar Gökcan Bulut, yeni şubesini Ümitköy’de açan Beykoz Restoran’ın modernize edilmiş ve mekânın potansiyelini ortaya çıkaran konsept tasarımı hakkında bilgi veriyor.

 

Bir projeyi başarılı kılan etmenlerden bir tanesinin, mekânın hikâyesini kullanıcısına yaşatarak oraya bir kimlik kazandırmak olduğu söylenebilir. Kullanıcının hissettiği duyguların, mekânın tamamlayıcısı olduğu düşünüldüğünde; markanın kimliğini yansıtan renk seçimleri, uygun mobilya ve aksesuar kullanımı, fonksiyonellik o mekâna dair ipuçları vererek bir bütünlük oluşturacaktır. Havalandırma sisteminden aydınlatmaya; ortam akustiğinden yerleşim planlamasına kadar tasarımda istenilenin verilmesi markanın devamlılığı için oldukça önemlidir.

Türk ve Osmanlı mutfağının seçkin lezzetlerini bir arada sunan Beykoz Restoran projesinde, aynı sentezin tasarım ve renk dilinde de vurgulanması amaçlandı.

Modernize edilmiş yerel mutfak konseptinin bütünlüğünü sağlamak için geçmişte Osmanlı yemeklerinin sunulduğu tarihî referanslara sahip mekânlar araştırılıp tekrar güncel olarak yorumlandı. Mekânın potansiyelini ortaya çıkarırken, bu karardan vazgeçmeden modern malzemeleri Selçuklu motifiyle, yansıtıcı yüzeylerde yeniden yorumlayıp mekânın derinliği arttırılarak, markaya ait yeşil ton olgunlaştırıp hacimsel bütünlük hissettirildi. Geçiş alanlarındaki duvar ve zeminlerde elde edilen dinamizm, yerini kış bahçesine ve üst katta artan mahremiyet hissine, daha dingin hacimlere, mekânda bulunan şömineyle bırakması amaçlandı.

Gündüz ve gece kullanımı önemli bir nokta olduğu için aydınlatma senaryolarında farklı armatürler bir arada kullanılarak gün boyu kullanım için hedeflenen mekân ruhuna olanak sağlandı. Sabah kullanımının yanı sıra gün bitiminde de yaratılmak istenen ambiyans, dış cephe giydirmelerinde modern imalat yöntemleriyle birleşip mekânın ait olduğu tarih güncel bir dille tekrar anımsatıldı.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.