© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Gurme 212 Tarladan Sofraya Lezzetler

Gurme 212 Tarladan Sofraya Lezzetler

Sağlıklı ve fonksiyonel lezzetleri, sürdürülebilir ve etik üretim çerçevesinde tüketici ile buluşturan Gurme 212’nin kurucularından şirket CEO’su Aşkın Güzel, markanın kuruluşundan başlayarak üretim süreçlerini, ilkelerini ve hedeflerini aktarıyor.

Gurme 212 fikrinin temelleri ne zaman, nasıl atılmıştı? Markanın hikâyesini anlatır mısınız?

2009 yılında Nokia’da üst düzey yönetici olarak çalışırken, eğitim için gittiğim Stockholm şehir merkezindeki bir market rafında gördüğüm kurutulmuş domates ile bir hayal kurdum ve 2010 yılında Manisa’nın Akhisar ilçesinde ilk üretim fabrikamız Ekofood’u hayata geçirerek gıda sektörüne giriş yaptım.

Gurme 212’yi; 2012 yılında, telekomünikasyon sektöründe üst düzey yönetici olarak çalışan  Özge (CEO), Nermin (CFO), Yıldırım (CTO-Teknik Danışman) ile birlikte İstanbul’da online satış şirketi olarak kurduk.

2012 yılında Türkiye’nin e-ticaret hacmi; 1,5 trilyon lira olan 2023 ile karşılaştırıldığında çok daha düşüktü. Bin beş yüzden fazla SKU ve altmış beş tedarikçisi ile; Gurme212.com’un, iki bin müşteriye ulaşmasına rağmen yüksek OPEX maliyetleriyle ayakta kalmanın zor olduğu dönemlerde Özge Hanım profesyonel hayatına yönetici olarak devam etme kararı aldı; Yıldırım Bey, Türkiye’nin en büyük e-ticaret şirketlerine hizmet veren 212 Data IT Danışmanlık şirketini kurdu ve Nermin Hanım zeytinyağı fabrikasını kurarak zeytinyağı üretmeye başladı. Gurme 212 markası yeniden yapılandı ve bugün Manisa Akhisar’da altı bini kapalı on bin metrekare fabrikasında gıda satışı yaparak hem ihracat hem de iç pazarda faaliyet gösteriyor.

Ürünlerinizde sürdürülebilirliği nasıl sağlıyorsunuz?

Gurme 212’nin sürdürülebilirliği, sürdürülebilir çalışan ekibiyle başlıyor. Dört üretim fabrikamız  da  güneş panelleriyle kaplıdır. Türkiye’nin, 2016 yılı itibarıyla ilk %100 güneş enerjisiyle çalışan gıda fabrikalarından biri olmak, birçok şirketin Gurme 212’nin yolunda ilerlemeye çalıştığı bir kilometre taşıdır. Bu konuda diğer firmalara örnek olduğumuz için gurur duyuyoruz. Güneş enerjisini kullanmamızın bir diğer faydası da, dünya atmosferine giren zehirli maddelerin azalması ve bu sayede tehlikeli maddelerin insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkisinin azalmasıdır. Sürdürülebilir tarım açısından Gurme 212, suyun hem bitkiler hem de çevre için en verimli şekilde kullanımını maksimize etmek adına damla sulama kullanır. Damla sulama; bitkilerin ihtiyaç duyduğu su miktarını, fazla kullanmadan, gerekli miktarda almasını sağlar. Daha pahalı olsa da, gezegenlerin geleceğinin finansal kazancımızdan daha önemli olduğuna karar verdik. Tüm bitkisel atıklar çiftçilerimize hayvan beslemek veya gübrelemede kullanılmak üzere toprağı zenginleştirmek amacıyla verilmektedir. Kesme işlemi sırasında salgılanan domates posası bile korunur.

Gurme 212’de yerel sanayi bölgeleri geri dönüşüm merkezinde rafine edilmiş üç ayrı atık hattımız (üretim, insan ve diğerleri) bulunmaktadır. 2019 yılında cam, plastik, karton ve diğer atıkları ayrıştırmaya başladık. Bu atıkları atmak için her gün gelen bir üçüncü taraf şirketimiz var. Yakında sıfır atık sertifikamızı da alacağız. Şirketler için en yeni trendlerden biri su ayak izinin ölçülmesidir. Gurme 212 olarak hem fabrikada hem de çiftliklerimizde su kullanımımızı yakından takip ediyoruz. Domates ve biberlerimiz fabrikamıza ulaştıktan sonra sadece gerekli miktarda su kullanarak doğru şekilde yıkamamız çok önemlidir. Gurme 212 ayrıca karbon ayak izini de ölçüyor ve her yıl azaltmayı hedefliyor.

Ürün geliştirme sürecinde tüketici geri bildirimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

AR-GE merkezimizde akademisyen, mühendis, aşçı ve teknikerlerden oluşan otuz beş kişilik, heyecanı yüksek bir ekip çalışıyor. Dünyanın dört bir yanından projelerimize yön veren danışman şeflerimiz var. Her yeni ürün, merkezimizde bulunan duyusal analiz laboratuvarlarında, önce tanımlı özel ekiplerce, daha sonra da fabrikalarımızda çalışan altı yüz kişi tarafından değerlendiriliyor ve gelen dönüşler analiz edilerek, gerekiyorsa iyileştirmelere gidiliyor. Her ürün için aynı heyecanla çalışıyoruz diyemeyeceğim, çünkü her ürün bizi farklı heyecanlarla sarıyor.  Tüketicinin geri bildirim vermesinin, markaya ve ürüne verdiği değerin göstergesi olduğuna inanıyorum. Tüm geri dönüşler, yirmi dört saat içerisinde, ilgili birimlerce analiz ediliyor ve eylem planı oluşturuluyor. Sürekli iyileştirme içerisinde olmak, Gurme 212’nin inovatif kimliğini de besliyor, tüm Gurme 212 severlere bizi yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederim.

Ürün geliştirmede şirketinizi nerede görüyorsunuz?

Gıda tüketim alışkanlıklarının hızla değiştiği dünyamızda, tecrübe ve öngörülerimiz ile bu gelişmeleri en hızlı yakalayan firmalar arasında olmak gurur verici. Sağlıklı ve fonksiyonel küresel lezzetleri, sürdürülebilir ve etik üretim çerçevesinde tüketici ile buluşturuyoruz.

Son dönemde, çevresel ve genetik faktörlerin de etkisiyle gıda hassasiyeti ve alerjilerinde yüksek artışlar gözlemleniyor. Bu anlamda bilim dünyasını da yakından takip ediyor, tarladan sofraya tüm süreçlerimizi tüketicinin ihtiyacına göre şekillendiriyor ve uluslararası gıda belgeleriyle bu süreci destekliyoruz.

Yola çıktığımız andan itibaren “farm to fork” felsefesi ile gıda güvenliğini ön planda tutarak ilerliyor ve önümüzdeki beş yıl içerisinde de bu felsefe ile bir kısmını tüketici ile buluşturduğumuz “finger food” alanında fark yaratacağımız ürünler üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca ürün gelişiminde bize  yön veren en önemli şey çocuklarımız; onların güvenle tüketebilecekleri besinler üretiyor, sağlıklı bir yaşam sürmelerinde rol almanın keyfini yaşıyoruz.

Dünyada Gurme 212, Türkiye’den daha çok tanınıyor. Peki, kaç ülkede varsınız?

Gurme 212’yi dünyada bilenen bir Türk markası yapma hayaliyle çıktığımız bu yolda, bugün tam otuz ülkeye ihracat yapıyoruz. En büyük pazarı Amerika, Avrupa, Avustralya ve İngiltere olan Gurme 212, 2023’te Suudi Arabistan’a ihracat yapan tek Türk gıda markası olma gururunu yaşadı. Almanya ve Amerika’dan sonra bu yıl Dubai, Kanada ve Mısır ofislerimizi açmaya hazırlanıyoruz.

Güçlü bir yapı oluşturmak için, kurulduğumuzdan bu yana tüm yatırımımızı çalışanlarımıza yaptık. Güçlü bir ekip ile güçlü bir dağıtım ağı oluşturduk. Gurme 212’yi global güçlü ekibi ile uluslararası tüm gıda fuarlarında kırmızı ayakkabılarıyla  görebilirsiniz.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.