© Copyright 2018 Mag Medya
blank
Başa Dön

Göz Dolduran Sofralar İçin Gajah

Göz Dolduran Sofralar İçin Gajah

Hazırlanan sofralarda en az yemekler kadar sunumun da önemli olduğunu belirten Merva Can İpek, kurucusu olduğu Gajah ile müşterilerine estetik parçalar sunmayı hedeflediği ürün yelpazesinden, sofra trendlerinden ve gelecek planlarından bahsediyor…

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

1990 yılında Diyarbakır’da dünyaya geldim. İlkokul eğitimimi Diyarbakır’da tamamladıktan sonra lise ve üniversite dönemimi sırasıyla Ankara ve Mersin’de tamamlayarak, doğduğum şehir olan Diyarbakır’a, ailemin yanına kesin dönüş yaptım. Buradaki yatırım fırsatlarını uzun bir süre değerlendirdikten sonra kendi evimi ve içerisinde yer alan tüm ürün gruplarını tasarlayıp ardından aldığım olumlu geri bildirimler ile bu değerlendirmelerimi göz önünde bulundurdum. Tasarım desteğimi öncelikle yakın çevremdeki insanlarla temas ederek, ardından, yaptığım konut ve iş yerlerinin beğenilmesi ve geniş kitlelere hitap edip talep görmesi üzerine bir marka çatısı altında toplamaya karar verdim.

Gajah’nın kuruluş öyküsü nedir? Hangi amaçla yola çıktınız?

Gajah; üç yıl önce tasarlanmaya başlanan, insanlara evlerinde benzersiz bir atmosfer yaratmak amacıyla en ufak parçaların bile uzun bir süreç sonucu belirlenerek tamamen yönlendirmek istediğimiz şekilde planlanan bir marka oldu. Pandemi döneminin, hayatımızı baştan aşağı değiştirdiği aşikâr ancak, bu dönemin yarattığı alanlardan biri de evde geçirdiğimiz zaman dilimlerinin çoğalması oldu. Yaşam alanlarımızda başlayan bu değişim, dekorasyon ve estetik arayışlarımızı da oldukça etkiledi. İnsanlar keyif aldıkları berjerlerde oturup en sevdiği fincanlar ile kendilerini ödüllendirmek üzerine bir değişime girdiler. Buna tabii ki yaşam alanımızda önceden de yer veriyorduk ancak, artık bu kitle çoğalarak yaşam alanları birer sanat galerisine ve markaların, ürünlerini neredeyse spotlar altında sergiledikleri bir alana dönüştü. 

Gajah, Endonezce fil demek. Toplumumuz için fil, özel bir anlam taşımakta. Ev sahiplerine uğur getiren, yeni ev sahibi olmak isteyenlerin kendi yaşam alanlarına göre konumlandırdıkları filler artık Gajah’nın bir parçası. Gajah, insanların bir nevi hayallerini gerçekleştirmek istediğimiz bir kapı. Yıllar içerisinde geniş kitleleri misafir etmeyi hedefleyen bir kapı. 

Ürün çeşitliliğiniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ürün çeşitliliğimiz ünlü markaların dekorasyon ve mutfak gruplarından, ev tekstil ürünlerine kadar uzanmakta. Tamamen hedef müşteri kitlemize göre belirlediğimiz bir seçki olan, çoğunlukla tamamlayıcı dekorasyon gruplarından oluşmakta. Gajah müşterilerinin evinde temelde görmek istediğimiz şey, satın almış oldukları dekorasyon, sunum ya da tekstil ürünlerini evlerinin en sevdikleri köşesinde sergilemeleri ya da özendikleri sunum masalarında kullanmaları yönünde. Bu bizim için, yapmak istediğimiz ana fikri gerçekleştirmekte oldukça mutlu eden bir sonuç. 

Koleksiyonunuzu nasıl oluşturuyorsunuz? Kendi üretiminiz mi, markalardan seçkilerle mi oluşturuyorsunuz?

Yakın zaman hedeflerimizden biri, kendi özel mobilya grubumuzu üretmeye yönelik olsa da Gajah bünyesinde bulunan tüm ürünler özel markalardan, Gajah müşterilerine özel seçilen sınırlı sayıda ürünler. Markalara göre değişen tarzlarda müşterilerimize geniş bir ürün yelpazesi sunmaktayız. Müşterilerimize alternatif bir bakış açısı sunarak yaklaşmaktayız. Gajah müşterilerinin çoğunlukla tercihleri ile ilgili birkaç ürün arasında kararsız kalmasından memnunuz. Bünyemizde yer alan markalarımıza çözüm ortaklıkları için sizin aracılığınızla bir kez daha tekrar teşekkür etmek isteriz.

Sofralarda bir stil olmalı mı?

Kesinlikle. Hazırladığımız sofralarda yemekler kadar sunumlar da artık oldukça önemli. Göz dolduran sofralarda insanlar daha keyifli yemek yerken, aynı zamanda yemeğin sunumuna gösterilen özen ayrıca sunumun yapıldığı kişileri de özel hissettirmekte. Müşterilerimize hayal ettikleri sofra stillerine ulaşmalarında aracılık ediyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Masaların ve sofraların son trendleri neler?

Sofra stillerinde baskın olan; klasik, natüralist ya da provans stillerin yanı sıra artık özgür masalar da çok moda. Birbirinden farklı gruplardan seçilen tabaklar ve bardaklar ya da birbirini özgürce tamamlayan parçalar oldukça stil sahibi görünen masalara dönüşebiliyor. Bu yılın en baskın sofra trendi bizce; sunum yüzeyinin oldukça göründüğü örtülerin yerini runner’ların aldığı ancak, kat kat servis takımları ve aksesuarlarla çeşitlenen, yoğun olarak natürel parçaların kombinlendiği masalar diyebiliriz. 

Gelecek planlarınızı anlatır mısınız?

Bizleri çok heyecanlandıran, şimdilerde adımlarını sağlam ve dikkatlice attığımız Gajah’nın mobilya serüvenine başlıyoruz. Gajah’nın kuruluşundan beri var olan bu fikrimizi artık hayata geçirmek için adımlar atarken bir yandan heyecanlı, bir yandan da müşterilerimize sunacağımız yeni ürün grupları için oldukça yoğun bir mesai içerisindeyiz. Hedeflediğimiz müşteri kitlemiz olan Gajah müşterilerine tam odaklı çözüm ortaklığı sunarak evlerinin kapılarını bizlere açtıkları için memnun edebilmek ve sürdürülebilir bir marka algısı yaratmak niyetindeyiz. 

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.