© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Babalar Günü: Emir Benderlioğlu

Babalar Günü: Emir Benderlioğlu

Kariyeri boyunca yer aldığı onlarca yapımla izleyenlerin beğenisini kazanan oyuncu Emir Benderlioğlu, baba olduktan sonra hayatının nasıl değiştiğini MAG Okurlarıyla paylaşıyor.

 

Baba olduğunuzda hissettiğiniz ilk şey neydi?

Evladım doğunca onu ilk kucağına alan bendim. O küçük gözlerine ilk baktığımda yaşadığım duyguları tarif edemem ama genel olarak ilk düşündüğüm şey şuydu: Keşke daha erken yaşta baba olsaydım.

 

Baba kavramını tek bir cümleyle tanımlayabilir misiniz?

Babalık; sevgi ve sorumlulukla, hayatın zorluklarında çocuklarına rehberlik eden, onları koruyan ve destekleyen, güven ve bilgelikle çocuklarının ruhunu besleyen bir sevgi sanatıdır.

 

Genelde birçok erkek, baba olmadan önce baba olmaktan korkar. Sizin çekinceleriniz var mıydı?

Baba olduktan sonra; evlat sahibi olmadan önce ebeveyn olmaktan korkmanın, aslında insanın bir anlamda kendinden korkması olduğunu düşünmeye başladım. Bence bu konu bizlere sosyal olarak aşılanan ve yüklenen yetersizliklerle ilgili. Baba olduktan sonra hayat ve evladım, bana yetersizliklerimle başa çıkmayı öğretti.

 

Kendi babanızın size davranışlarıyla sizin çocuklarınıza karşı davranışlarınızı kıyasladığınızda gördüğünüz en büyük fark nedir?

Bence genel olarak bugünün ebeveynleri, bir önceki kuşağa göre kişisel gelişimleriyle daha ilgili. Çok eski olmasına rağmen “Anne ve babalar çocuklara edebi, ancak kendileri edep sahibi olarak öğretirler.” söylencesi maalesef bir önceki kuşak tarafından bir nebze unutulmuş bir cümleydi. Artık anne ve babaların büyük hatalar yapsalar bile çocuklarından samimi şekilde özür dileyebilecek kişisel gelişim düzeyinde olduklarını düşünüyorum.

 

Baba olduktan sonra hayatınızda neler değişti? Beklentileriniz doğrultusunda bir değişim mi oldu?

Baba olduktan sonra hayatım ve kendim, hiçbir öngörünün karşılayamayacağı şekilde kalıcı olarak ve büyük oranda değişti, değişmeye devam ediyor.

 

Nur ile yapmaktan en keyif aldığınız aktivite nedir?

Pek çok şey var ama onunla yapmayı en çok sevdiğim aktivite uzun sohbetler.

 

Nur ile arkadaş gibi mi yoksa baba-çocuk çizgisinin keskin olduğu bir iletişimi mi tercih ediyorsunuz? İlişkinizi nasıl tanımlarsınız?

Bence bir babanın, çocuğuyla arkadaş olması ve baba-çocuk ilişkisini dengede tutması, saygı ve sevgiye dayalı açık iletişimle sağlanır. Bir baba, çocuğuyla eğlenebilir ve ona yakın olabilirken aynı zamanda sınırları ve kuralları belirleyerek rehberlik edebilir. Bu denge hem güvenli hem de sevgi dolu bir ortam yaratır.

 

Çocuğunuzun kariyerini oluşturma sürecinde nasıl bir etkiniz var? Tercihlerini tamamen kendisine mi bırakıyorsunuz?

“Çocuğun kariyerinin oluşturulma süreci” şeklinde bir cümle bence daha önceki bir soruyu cevaplarken söylediğim, toplumun bireylere empoze ettiği yetersizliklere son derece uyan bir cümle. Zira bu süreç bana göre ebeveynlerin, evlatların birer birey olduğunu unutup aşırı bir sahiplenicilik ve kontrolcülükle çocukların deneme yanılma süreçlerini baltalıyor. Benim bu konudaki kanaatim şu: Çocuğun küçük yaşlarından itibaren ilgi alanları ve yeteneklerinin son derece titizlikle gözlemlenip olanaklar el verdiğince ona alan, ekipman ve eğitim seçeneklerinin sunulmaya çalışılması, çocuğun bu olanaklar doğrultusunda herhangi bir alanda uzmanlaşma sürecine girdiği gözlemlendikten sonra, desteğe, gene olanaklar el verdiğince gereken güncellemeler yapılarak devam edilmesi gerektiğidir.

 

Bugüne kadar aldığınız en güzel Babalar Günü hediyesi nedir?

Sağ olsunlar, kızım ve karım hiçbir Babalar Günü’nü boş geçmez, günler öncesinden plan yaparak, pahada değil ama değer olarak benim ilgi alanlarıma en uygun, beni en mutlu edecek hediyeyi alırlar. Bunu bana herhangi bir hediye almalarının gerekmediğini bile bile yaparlar. Zira benim için her Babalar Günü’nde, en güzel hediyenin, onların varlıkları olduğunu bilirler.

 

Babalar Günü için iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Çocuklarımıza sevgi, bilgelik ve rehberlik sunarak onların hayatlarına ışık tutan tüm babalara minnettarlığımı sunuyorum. Babalar, sizin varlığınız ve fedakârlığınız, çocuklarımızın geleceğini inşa eden temel taşlardır. Sizlerin güven verici elleri ve bilge sözleri, evlatlarınızın yolunu aydınlatıyor. Bu özel gününüz kutlu olsun ve her anınız sevgi ve huzurla dolu olsun.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.