© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Diyetisyen Nagehan Afşar Selülit Tedavisinde Etkili Dört Beslenme Önerisi

Diyetisyen Nagehan Afşar Selülit Tedavisinde Etkili Dört Beslenme Önerisi

Diyetisyen Nagehan Afşar, selülit tedavisinde daha önce bilmediğiniz ve genel cilt sağlığınızı desteklemenize olanak sağlayan dört beslenme önerisinden bahsediyor.

elülit; yağ ve fibröz dokuda artan yağ deposu olarak bilinen ve üst deride ortaya çıkan portakal kabuğu görüntüsü olarak tanımlanır. Karın ve basen bölgelerinde sıklıkla oluşmaktadır. Selülit cinsiyete özgü hormonal bir sağlık sorunudur. Milyonlarca kadının temel kozmetik sorunlarından biridir. Selülit için, mevcut beş tip tanımlanmıştır. Genetik yatkınlık başta olmak üzere; cinsiyet, etnik kökenler, yaşam tarzı (günlük beslenme rutini veya egzersiz düzeni vb.) şeklinde birçok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Selülitin ortaya çıkmasında ve farklı şiddetlerin gelişmesinde birçok farklı etken rol almaktadır. Fazla kilolu olmak selülit oluşmasını arttırmaktadır; ancak sadece kilolu bireylere özgü bir bulgu değildir. Hafif kilolu hatta ideal kilo aralığında olan bireylerde de görülebilmektedir. Selülit tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır; ancak, tedavi sonuçları tutarsız olabilmektedir. Bu sebeple selülit tedavisi seçeneklerinin kısıtlı ve belirsiz sonuçları olmasından kaynaklı olarak başlangıçta oluşmaması için tedbirler alınması gerekir, çünkü en temelde selülit; mikrovasküler yani bir dolaşım bozukluğudur. Doğru bir beslenme programı ve yeterli fiziksel aktivite ile, oluşabilecek selülit görüntüsünün önüne geçilebilmesi veya oluşmuş selülitin kötü görünümünün azaltılması mümkündür.

Antioksidan İçecekler

Rezene ve yeşil çay tarzı bitki çayları, yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. Ayrıca daha güçlü damar sistemine sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Yine kahve, içerdiği kafein sayesinde yağ yakımını arttırarak tedavide destek sağlayacaktır. 

Kolajen İçeren Besinler

Kolajen; üst derinin nem içeriğinin gelişimini sağlayan, derinin yaşlanmasını önleyici ve bağ dokusunu yenileyici özelliklere sahiptir. Kemik suyu ile hazırlanmış lezzetli çorbalar, fırınlanmış veya ızgara balık, kırmızı et veya tavuk, özellikle yumurta beyazı gibi besinleri beslenme rutinimize ekleyerek kolajen alımımızı destekleyebiliriz. 

C Vitamini İçeren Meyve veya Sebzeler 

C vitamini vücutta gerçekleşen farklı mekanizmalarda görev alan ve suda çözünebilen bir vitamindir. Vücutta bulunan kolajen, bazı tepkimelerden geçerek yararlılığını kaybetmektedir; ancak, günlük yeterli miktarda C vitamini alımı, mevcut kolajenin daha aktif kullanılmasını sağlamaktadır. Başta greyfurt olmak üzere yüksek C vitamini içeren besinleri beslenme rutininize eklemeniz hem selülit hem de genel cilt sağlığınız için destekleyici olacaktır. Örneğin; 100 g olarak çilek 75.5 mg, kivi 60.1 mg, portakal 45.3 mg, brokoli 107.6 mg ve yeşil biber 82.8 mg C vitamini içermektedir. Mevsimine uygun taze olarak tüketeceğimiz sebze ve meyveler en büyük destekçimiz olacaktır.

Berry Ailesi

Yüksek antioksidan kapasitesi ve damar sistemi üzerine iyileştirici etkisi ile genel sağlık olmak üzere selülit tedavisinde de listelerimize eklemeliyiz. Yaban mersini, ahududu, böğürten vb. mor meyveler porsiyon kontrolüne dikkat edilerek tercih edilebilir.  

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.