© Copyright 2018 Mag Medya
Başa Dön

Uludağ’da Büyük Bir Otel

Uludağ’da Büyük Bir Otel

Yeniden yarattığı otelini, konuklarına sunduğu olanaklarını, kış aylarının vazgeçilmez durağı Uludağ’da hizmet veren Büyük Otel’in sahibi Emre Saklıca ile konuştuk.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?
1977 İstanbul doğumluyum. Evliyim; bir oğlum bir kızım var. Eşim ve çocuklarım en büyük desteklerim.

Bir gününüzü nasıl geçiriyorsunuz?
Sabah yedi gibi uyanıp mesaime başlıyorum. Malum, otelcilik yirmi dört saat ayakta duran bir sektör. Sabahları kahvaltı sonrası; muhasebe, ödemeler, nakit akışları ne durumda takip ediyorum. Daha sonra departman toplantılarını yapıp otel içini ve genel durumu kontrol ediyorum. Doluluk durumuna göre operasyon planlamalarını yapıyorum ve ilgili departmanlara talimatları veriyorum. Otelimiz misafirlerinin dilek ve isteklerini dinleyip akşam üzeri satış stratejilerinin yönetimi ile ilgili görüşmeleri gerçekleştirip günü sonlandırıyorum. Kışın, dağda güzel havalarda kayak ve yürüyüş yapıyorum.

Ne kadar zamandır bu sektörün içindesiniz?
1991 yılında Turizm Otelcilik Lisesine başladım. 1994’de mezun olur olmaz işe başladım. Depocu olarak başladığım işe; 2005 yılında genel müdür oldum. 2012 yılında da kendi otellerimi alarak işime devam etmekteyim.

Yorucu bir temponuz vardır. Bu yorgunluğu üzerinizden atmak için neler yaparsınız?
Biraz önce bahsettiğim gibi otelicilik yirmi dört saat ayakta duran bir sektör. Bizim için müşteri kelimesi yoktur; misafir kelimesi vardır. Otelimize gelen konuklarımızı misafir olarak adlandırırız ve onlara evimize gelen ve evimizde konaklayan misafir gibi yirmi dört saat hizmet ederiz. Bundan dolayı her an, her departmanın çok dikkatli ve titiz çalışması için yoğun bir tempo içinde çalışmaktayım. Bu tempodaki en büyük destekçim olan eşim, işimin önemli bölümlerini benim üzerimden alıyor. Ailemle vakit geçirmek, kayak yapmak bütün stresimi alıyor.

Şimdide oteliniz Büyük Otel’den bahsedelim biraz. Ne zaman ve nasıl kurmaya karar verdiniz?
2012 yılında bir dost vasıtasıyla Büyük Otel’in devir edilceği haberini aldım. Ben beş yaşından beri Uludağ’a gitmekteyim. Kış ve kayak, benim için hep vazgeçilmez olmuştur. Otelcilik okuduğum yıllarda hep dua ederdim: “İnşallah Uludağ’da bir otelim olur.” diye ve Rabbim nasip etti. Görüşmeleri yaptık ve oteli devraldık. Büyük Otel 1934 yapımı bir otel. Son on yılda otele hiçbir şey yapılmamış. Ortaklarımla beraber, Büyük Otel’in eski imajını tekrar kazandıracağımıza ve oteli ayağaya kaldıracağımıza inanadık. 2012 yılında büyük bir yatırım yaptık. Her senede yapmaya devam ediyoruz.

Oteli kurmaktaki amacınız neydi ve bu amaca ulaşabildiğinizi düşünüyor musunuz?
Otelcilik bir sevda işi. Özel hayatınızdan çok fedakarlık veriyorsunuz. En basit örneği; günün yirmi dört saatini iş yerinizde geçiriyorsunuz. Bu sevdaya sahip olunca, bu işi yapmak mecburi bir zevk oluyor. Kış ve kayak da eklenince, bu oteli alıp dağda uygun fiyata da kayak yapılacağını anlatmak istedim ve bunu gerçekleştirdim.

Otel konseptiniz, menüleriniz, odalarınız ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?
Otelimiz, alkolsüz, her şey dahil konseptinde hizmet vermekte. Ayrıca akşam üzerleri beş çayı ikramlarının yanı sıra spa, kayak odamız, mini clubumuz, oyun salonumuz, şömine salonlarımız ile hizmet vermekteyiz. Odalarımız; iki kişilikten, büyük gruplar için altı kişilik odalara kadar toplam yüz odadır.

Kışın gelen müşterilerinize sunduğunz olanaklarınız nelerdir? Sizin otelinize geldiklerinde nelerden faydalanabilirler?
Kışın ağırlıklı kayak ve board misafirleri gelmektedir. Bu grup, gündüz kayak veya board; akşam ise şömine veya spada vakit geçirmekteler. Spor yapmak istemeyen ve dağ havası almak isteyenler için ise gündüz yürüyüş olanakları, kar motoru gezileri yine spa ve şömine başı keyfiyle Uludağ’ın eşsiz manzarasını seyrederek vakit geçirme imkanları bulunmaktadır.

Genellikle müşteriler gündüz, yaptıkları sporlarla vakit geçiriyorlar. Akşamları, konuklarınız için yaptığınız proglamlar nelerdir?
Dağ otellerinde akşamları genelde sessizlik ve dinlenme hakimdir. Günün spor yorgunluğu genelde yemek sonrası spa veya şömine başında günlük kayak ve snowboard sohbetleri ile son bulur.

Otelinizde kış sporlarından en çok tercih edileni hangisi kayak mı yoksa snowboard mu?
Eşit oranda diyebiliriz. Son yıllarda snowboarda olan ilginin arttığını göz ardı etmemek lazım.

Uludağ’da genellikle yoğunluk kış sezonunda oluyor. Kış mevsimi haricinde de oteliniz hizmet veriyor mu?
Bahar ve yaz aylarında da otelimiz açık bulunmakta ve bu mevsimlerde büyük gruplara ve münferit misafirlere hizmet etmektedir.

Peki diğer mevsimlerde müşterilerinize sunduğunuz, kayak hariç özel imkanlarınız war mı?
Trekking, yürüyüş parkurları, atv gezileri; otelimize ait basket, voleybol ve mini futbol sahasında turnuvalarla hizmet vermekteyiz.

Uludağ’dan başka bir yerde de otelinizin şubesi var mı?
Evet. Bodrum Gölköy de Hotel By Pablo grubumuzun diğer oteli. Otuz altı odalı butik bir otel. Mayıs ayından ekim ayına kadar açık olan otelimiz, denize sıfır her şey dahil konseptinde hizmet vermektedir.

İleriye yönelik başka planlarınız var mı?
Ortaklarımızla bundan sonraki aldığımız karar; İstanbul’da bir şehir oteli yaparak turizm ve otel konusundaki yatırımlarımıza devam etmek.

Yazar Hakkında /

2003 yılından bu yana, hedef kitlesi AB ve A+ olarak belirlenmiş bir çok baskı, web, pr, organizasyon işinde başarılı projelere imza atmış olan MAG hayatın her alanında en iyi olmayı hedefleyen, sosyo-ekonomik seviyesi yüksek, özel zevkleri olan ve hobileriyle yaşamını renklendiren, sosyal sorumluluklarının bilincinde olan, belirli kesimden kabul ettiği müşterilerine yıllardır sağlamış olduğu yüksek başarı grafiği ile doğru planlanmış bir büyüme ile sektöründeki hayatına devam etmektedir.

Yorum Bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.